G. Savukynas: „Su Vengrijos rinktine pasirodėme pagal galimybes“

2024 m. gegužės 13 d.

Lietuvos vyrų rinktinei nepavyko perrašyti istorijos ir patekti į pasaulio čempionatą. Lemiamame atrankos etape Lietuvos rankininkai neprilygo favoritei Vengrijos rinktinei. Po pralaimėjimo praėjusį ketvirtadienį Vilniuje rezultatu 26:33, atsakomosiose rungtynėse sekmadienį Vesprėme patirta nesėkmė 23:36 (10:17).

Būsima Paryžiaus olimpinių žaidynių dalyvė Vengrijos rinktinė, namuose palaikoma 5 tūkst. žiūrovų, nuo pat susitikimo pradžios diktavo savo sąlygas ir užtikrintai iškovojo kelialapį į pasaulio čempionatą, kuriame Lietuvos rankininkai yra dalyvavę vienintelį kartą per visą istoriją – 1997 metais.

„Kaip ir reikėjo tikėtis, Vengrijoje tribūnose buvo tokia atmosfera, prie kurios mūsų kai kurie žaidėjai dar nėra įpratę. Jaudulys lėmė, kad rungtynių pradžioje nerealizavome susikurtų gerų progų. Rungtynių pradžioje nuo 6 metrų linijos įmetėme tik keturis metimus iš dvylikos. Taip mesti negalima. Realizacija turi būti bent dvigubai geresnė, jeigu nori konkuruoti su tokia galinga rinktine. Pirmose rungtynėse Vilniuje geriau išnaudojome progas, todėl ilgiau ir vyko lygus žaidimas, – sakė Lietuvos rinktinės treneris Gintaras Savukynas. – Kai nesugebi įmesti, gauni greitus įvarčius atgal. Per rungtynes praleidome net dešimt individualiai sukurtų greitų įvarčių. Tai neleistinai daug. Jau per pirmą kėlinį varžovai susikrovė septynių įvarčių persvarą. Po pertraukos pagerinome žaidimą ir jėgos apsilygino. Iki rungtynių pabaigos likus apie 10 minučių, jau leidom žaisti daugiau jaunų žaidėjų, kurie galėtų ne tik epizodiškai pabuvoti aikštelėje ir pajusti tokių rungtynių atmosferą.“

Pasaulio čempionato atrankos antrame etape Lietuvos rinktinė po dviejų lygiosiomis pasibaigusių rungtynių ir baudinių serijos pranoko Suomijos nacionalinę komandą. Treneris tikisi, kad tokios dramatiškos rungtynės su suomiais bei susitikimai su galinga Vengrijos rinktine suteiks daug patirties Lietuvos rinktinei ateities kovoms. Lapkričio mėnesį Lietuvos rinktinė pradės 2026 m. Europos čempionato atrankos turnyrą, kur vienoje grupėje lietuviai rungtyniaus su Slovėnijos, Šiaurės Makedonijos ir Estijos rinktinėmis.

„Apibendrinus visą pasaulio čempionato atrankos turnyrą, rezultatai tikrai yra neblogi. Dvikovoje su suomiais visi keturi kėliniai baigėsi lygiosiomis. Tai parodo, kokia buvo įtampa abejose rungtynėse. Reikia mokėti žaisti lygias rungtynes ir laimėti lemiamu momentu. Todėl džiugu, kad komanda susitvarkė su slėgusia įtampa ir žengė toliau, – teigė G. Savukynas. – Su Vengrijos rinktine pasirodėme pagal galimybes. Turėjome mažiau ūgio, mažiau svorio ir mažiau patirties, bet nenusileidome jiems kovingumu. Pralaimėjome abu kartus, bet trijuose kėliniuose iš keturių vyko apylygė kova ir tik pirmą kėlinį Vengrijoje reiktų nurašyti į nepavykusių sąrašą. Lietuvos rinktinėje vyksta kartų kaita, todėl rankininkai gavo neįkainojamos patirties. Visi žaidėjai, tiek aikštelėje, tiek ir likę ant atsarginių suolo, turėjo galimybę iš arti pamatyti aukščiausio lygio varžovų žaidimą, pajusti ką turi daryti, jog jiems prilygti ir kad kartais reikia aikštelėje padaryti netgi daugiau negu pats gali, negu pats moki, daugiau negu iš tavęs reikalauja žaidžiant klube. Kiekvienam tai tikrai davė daug naudos. Svarbiausia, kaip kiekvienas žaidėjas šia patirtimi pasinaudos ateityje.“

Pasaulio čempionato atrankos turnyre Lietuvos rinktinė vertėsi net be kelių lyderių. Jau ilgą laiką dėl traumų rinktinei negali padėti vienintelis lietuvis laimėjęs Čempionų lygą Jonas Truchanovičius. Dvikovose su vengrais dėl nugaros skausmų negalėjo padėti ir komandos kapitonas Gerdas Babarskas. Achilo sausgyslės trauma iš rikiuotės ilgam išvedė ir Deividą Virbauską. Jo broliui Žanui Gabrieliui Virbauskui rungtynėse su vengrais teko žaisti neįprastoje pozicijoje, nes dėl traumų komandoje neliko nei vieno linijos žaidėjo.

Lietuvos rinktinės lyderių vaidmens puolime ėmėsi patyrusių žaidėjų trejetas. Per ketverias rungtynes 28-erių Mindaugas Dumčius pelnė 20 įvarčių, 26-erių Karolis Antanavičius – 19, 38-erių Aidenas Malašinskas – 16.

Benas Petreikis įmetė 8 įvarčius, Mantas Urvikis – 6, Mykolas Lapiniauskas ir Žanas Gabrielius Virbauskas – po 5, Ernestas Stvolas ir Benas Butkus – po 4, Gerdas Babarskas ir Karolis Grigas – po 3, Romas Aukštikalnis – 2, Modestas Štarolis, Marius Kairys ir Džiugas Jusys – po 1.

„Karolis Antanavičius vis tvirčiau jaučiasi rinktinėje ir vis dažniau imasi lyderio vaidmens tiek puolime, tiek gynyboje. Karolis jau arti to, kad jį galėtume vadinti rinktinės lyderiu. Bet kuo aukščiau lipi, tuo sunkiau yra žaisti, nes tau aikštelėje varžovai skiria daugiau dėmesio ir labiau tave muša. Matėme, kad Karoliui rungtynėse Vengrijoje buvo skiriamas didžiulis dėmesys. Tam turi būti pasiruošęs ir norėdamas būti ne epizodiniu lyderiu, turi išmokti su tuo tvarkytis ir tai įveikti bei išmokus pamokas, judėti pirmyn, – sakė Lietuvos rinktinės treneris.

– Mindaugas Dumčius labai gerai sužaidė su Vengrijos rinktine. Nors į rinktinę atvažiavo po ligos, bet priverstinė pertrauka jam nesutrukdė. Aikštelėje atidavė daug jėgų, kai kur netgi reikėjo jį patausoti. Tai buvo vienas iš geresnių jo ciklų rinktinėje. Aidenas Malašinskas dar kartą įrodė, kad turi parako, nepaisant jo amžiaus. Gal jau negali taip ilgai žaisti, kaip esame įpratę, bet savo patirtį jis puikiai išnaudoja aikštelėje ir yra naudingas komandai. Tai puikus pavyzdys jauniems žaidėjams ir norisi palinkėti, kad kuo daugiau rankininkų sulauktų tokio amžiaus vilkėdami Lietuvos rinktinės marškinėlius.“